Warto czytać dzieciom !

Częste czytanie dziecku książek niesie ze sobą wiele korzyści ! Przyczynia się ono bowiem do jego prawidłowego rozwoju, pomaga zaspokoić potrzeby emocjonalne, a także wpływa na rozwój  psychicznych czy intelektualny. Oprócz tego jest to również idealny sposób na budowanie z dzieckiem głębszej relacji. Poświęcając dziecku czas na czytanie mu książek, rodzic sprawia, że czuje się ono ważne i kochane, a co za tym idzie szczęśliwe.

Według ekspertów wystarczy poświęcić dziecku 20 minut dziennie na czytanie książki.

Jak potwierdzają badania, głośne czytanie dziecku

  1. uczy myślenia,
  2. poprawia jego koncentrację,
  3. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
  4. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
  5. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy,
  6. rozwija wyobraźnię,
  7. ćwiczy pamięć,
  8. przynosi wiedzę ogólną,
  9. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
  10. rozwija wrażliwość moralną.

Dzięki czytaniu  poszerzamy horyzonty zainteresowań dziecka, sprawiamy, że oczami wyobraźni doświadcza zupełnie nowych sytuacji, przeżyć, budzimy w nim emocje. Stosujemy język literacki – poprawny oraz bogaty, który przyczynia się do utrwalania prawidłowej wymowy, a także poszerzenia słownika o nowe, nieznane dziecku słowa.

Wybór książki

Zanim sięgniemy po książkę, warto zastanowić się jaka będzie odpowiednia dla dziecka. Ważne jest, aby była ona dostosowana do wieku dziecka oraz jego poziomu intelektualnego.  Przede wszystkim musi być ciekawa, promująca wzorce właściwych postepowań i zachowań,  ucząca myślenia. Książka nie powinna  wzbudzać u dziecka poczucia niepokoju,  lęku, uczyć niewłaściwych postępowań.

Bardzo często książki pomagają budować poczucie własnej wartości , pozwalają zrozumieć samego siebie, a także otaczający świat. Uwrażliwiają dziecko na różnego rodzaju sytuacje czy zachowania.  Przyczyniają się do rozwoju intelektu,  poszerzania światopoglądu. Kształtują u dzieci poczucie empatii, pozwalają postawić się w sytuacji danego bohatera książki i wczuć się w jego rolę.

Czytanie dziecku książek nie wymaga zbyt dużego wysiłku czy też trudu, a potrafi przynieść wiele dobrego !

Warto wprowadzić w życie nawyk codziennego czytania i przekonać się ile korzyści wniesie to w życie dziecka.

Related Post

MIKOŁAJ W ŚWIETLICYMIKOŁAJ W ŚWIETLICY

5 grudnia 2023 r. w Centrum Kultury w Harbutowicach dla wychowanków Świetlicy Środowiskowej w Sułkowicach i podległych jej filii w Biertowicach, Harbutowicach i Rudniku odbyła się inscenizacja teatrzyku profilaktycznego połączona

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGOWYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki świetlicowego konkursu plastycznego. Na konkurs wpłynęło 44 prac. Jury w składzie Żurek Bernadeta, Bochenek Marzena oraz Bochenek Izabela dokonało oceny prac zgłoszonych i wyłoniło 3

Skip to content